Ödüller


GMK Ödülleri

GMK ödülleri sergide yer alacak tüm kategorilerde verilir. Ancak jürinin ödüle değer bulmadığı kategorilerde ödül verilmeyebilir. Jüri, yapılacak değerlendirme ve alınan puanlar sonucunda her kategoride en iyi ödülü ve başarı ödülü alacak ve aynı zamanda kataloğa girecek işleri belirleyecektir.

Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü

Bikem B. Özsunay Vakfı tarafından verilmektedir. Bikem Özsunay, 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğretiminin ilk yılını önce Amerika’da Belle Terre Middle School’da ve sonrasında Özel Doğuş Lisesi’nde tamamladı. 1989 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nü kazandı. 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’ne yatay geçiş yaptı. Bu sürede yurtdışında katıldığı kurslarla İngilizce ve Almanca seviyesini geliştirdi. 1991 yazında sırasıyla Ofset Yapımevi ve Young & Rubicam Reklamevi'ndeki stajlarının ardından 1992 yazında 3. Uluslararası İstanbul Bienali’nde Yönetmen Asistanlığı yaptı. Eylül 1993’te Terranova’da çalışmaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü’nde son sınıf öğrencisi iken elim bir trafik kazası sonucu 19 Aralık 1993’te 22 yaşında aramızdan ayrıldı.

Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından verilmektedir. 10.000 TL değerindeki bu ödül, seçici kurulun oylamaları sonucu birbirinden farklı işlerle en çok ödülü alan, 30 yaşını aşmamış tasarımcıya verilir. (Bir tasarımın aynı uygulama ile çok sayıda kategoride ödül alması durumunda ödüllerden sadece biri sayılır.) Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, 1978 yılında; Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak, bilimsel araştırmaları desteklemek, Türkiye’de kültür ve sanatı korumak ve geliştirmek, eğitime ve kalkınmaya yardımcı olmak amaçlarıyla kuruldu. Vakıf bu amaçlar doğrultusunda sanatın hemen her alanında uluslararası çapta faaliyet gösteriyor ve katkılarını devam ettiriyor. Bunun yanı sıra genç ve yetenekli müzisyenlerin eğitimlerine katkı sunmakla birlikte ilköğretim, ortaöğretim ve bilimsel araştırma kurumlarına destek sağlıyor.

Emin Barın Logotayp Ödülü

Barın Ailesi tarafından verilmektedir. Emin Barın, 1913’te Bolu’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Bolu’da tamamladıktan sonra İstanbul Erkek Öğretmen Okulu sınavını kazandı. 1934’te Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’ne girdi. Güzel Sanatlar Akademisi Türk Süsleme Bölümü’nde Hat ve Klasik Türk Ciltleri üzerine dersler aldıktan sonra Almanya’ya gitti. Weimar’da Prof. Dorfner’in Özel Sanat Ciltçiliği Okulu’nda bir yıl çalıştı. Hazırladığı olimpiyat kitabı Hamburg Kitap Sergisi’nde birincilik ödülü kazandı. Leipzig’de kitapçılık ve matbaacılık üzerine ihtisasını tamamladıktan sonra yurda dönüp Millî Eğitim Basımevi’nde Teknik Büro Şefi oldu. 1946’da Millî Eğitim Bakanlığı’nca madenî paraların yazılarını yazmakla görevlendirildi. Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’ndaki İstanbul Nutku, Anıtkabir’deki Gençliğe Hitabı, Onuncu Yıl Nutku, On Kulenin Kuşak ve Kitabe Yazıları gibi birçok eser onun tarafından yazıldı. Anıtkabir için süslemeli altın imza defterini hazırladı. Uluslararası birçok sergiye de katılan Barın, 1983’te Kültür Bakanlığının Şükran ve Güzel Sanatlar Akademisi’nin 40. Yıl Hocalık Ödülü’nü aldı. 1987 yılında vefat etti.

İhap Hulusi Afiş Ödülü

Kurukahveci Mehmet Efendi tarafından verilmektedir. 1898’de Kahire’de doğan İhap Hulusi, ilk ve ortaöğretimini buradaki İngiliz okullarında tamamladı. 1920’de resim eğitimi almak üzere Almanya’ya gitti. Münih’te Haimann Schule Atölyesi’nde üç yıl çalıştı. Ardından Kuntsgewerbe Schule’de tahsilini tamamlayarak yurda döndükten sonra Akbaba Dergisi’nde Münif Fehim ve Ramiz Gökçe ile birlikte çalıştı. 1929’da İstanbul’da kendi atölyesini kurdu. En çok bilinen işleri olan Kulüp Rakısı etiketi ve Atatürk’ün siparişi üzerine hazırladığı Alfabe kitabının kapağının yanı sıra başta Ziraat Bankası ve İş Bankası olmak üzere birçok banka ile Türk Hava Kurumu, Kızılay, Yeşilay, Tariş, Zirai Donanım Kurumu, Kurukahveci Mehmet Efendi gibi birçok özel kuruluşa çeşitli çalışmalarıyla hizmet verdi. Tayyare Piyangosu (bugünkü adıyla Millî Piyango) İdaresi ve Tekel İdaresi için uzun yıllar çalışan İhap Hulusi, bu süreçte yabancı firmalara yaptığı çalışmalarla yurtdışında da adını duyurdu. Arapça, Almanca, İngilizce ve Fransızca bilen İhap Hulusi, 1986 yılında İstanbul’da vefat etti.

Sait Maden Tipografi Ödülü

1931’de Çorum’da doğdu. 1949–55 yıllarında İDGSA Resim Bölümü, Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nde okudu. Grafik tasarım alanındaki çalışmalarına 1957 yılında başladı. Profesyonel yaşamı boyunca 8000 kadar kitap ve dergi kapağı, 500 dolayında logo ve yazıtipleri tasarladı. 1958–63 yıllarındaki “Basın Ressamlığı”ndan sonra 1964’te kendi atölyesini kurdu. Vizyonu sayesinde tasarım dünyasının gelişimi ve örgütlenmesi için öncü çalışmalarda bulundu. 1969 yılında kurulan Grafik Sanatçıları Derneği'nin kurucularından olmakla birlikte başkanlığını da üstlendi. Türkiye’deki grafik tasarıma bir geçmiş arama çabasıyla, 1979’da alanında bir ilk olan grafik tasarım tarihi yazımı üzerine araştırmalarda bulundu. 1990’da yayımladığı “Simgeler” adlı kitabı, logo tasarımı alanındaki ilk yayındı. Yayıncılıkta grafik tasarımın önemini kabul ettirdi. 60 yıllık kariyerinde grafik tasarım, resim, şiir ve çeviri gibi farklı alanlarda benzersiz bir verimlilik ve yetkinlikle üretti; ulusal ve uluslararası ödüller aldı. 2013’te, 82 yaşındayken vefat etti.

TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü

TÜYAP Fuarcılık A.Ş. tarafından verilmektedir. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi, 1979 yılında kuruldu. Türkiye’de fuarcılık sektörü TÜYAP ile birlikte düzenli bir ticari faaliyet olarak ülkenin gündemine girmiştir. Kuruluşundan bu yana hazırladığı 600’ü aşkın yurtiçi ve 27 ülkede 80’i aşkın yurtdışı fuar ile yaklaşık 112.000 firmaya hizmet vermiştir. Türkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek fuarcılık kuruluşudur. TS-EN- ISO-9001- 2000 şartlarına uygun kalitede sistem belgesine sahip olan TÜYAP, Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği’nin de kurucusu olup, bugün derneğin başkanlığını yürütmektedir. Bunların yanı sıra dünyada Uluslararası Fuarlar Birliği UFI’nin kurumsal üyesi, ICCA Uluslararası Kongre ve Toplantı Derneği’nin üyesi ve kendi ülkesini başka ülkelerde tanıtmaya yetkili fuarcılık kuruluşlarının dünyadaki örgütü INTEREXPO’nun tek Türk üyesidir ve iki dönem bu örgütün Dünya Başkanlığı görevini üstlenmiştir.